آموزش تخصصی مربی کودک

اطلاعات

 • دسته‌بندی عمومی
افزودن به تقویم

هم‌رسانی کنید

توضیحات

وبینار آن‌لاین بازی و به‌کارگیری ابزارهای رها (۳ ساعت)

یکی از ویژگی‌های کودکان، توجه آن‌ها به بازی و اسباب‌بازی است، ابزارهایی که شرایط را برای توجه به نیازهای مختلفی از جمله نیاز به آزادی و تفریح فراهم می‌کنند. بازی به روش‌های مختلف و بر اساس معیارهای متفاوتی تعریف شده است (ویگوتسکی، 1978). بازی عبارتست از فعالیتی که بدون وجود نیروی خارجی، زور و اجبار و کاملاً اختیاری و بدون هدف و منظور خاصی انجام می‌شود، به‌طوری‌كه انجام آن سبب آرامش و لذت گردد (گینوت، ۲۰۰۸). تعاریف مختلف در علوم نظری، بازی را به عنوان یک فعالیت جذاب و سخت توصیف می‌کند که به خاطر خودش انجام می‌شود، این بدان معناست که گاهی بازی‌های کودکان کاملاً هدفمند نیستند. کودک در بازی، جهانی از تخیل ایجاد می‌کند که در آن به عنوان یک عامل فعال ممکن است جنبه‌های بسیار چشم‌گیر زندگی خود را کشف کرده و تغییر دهد. گاهی در بازی، کودک می‌تواند خود را در یک ارتباط بدون سانسور بیان کند، و این ویژگی او را قادر می‌سازد تا با دستِ باز در مسیر خلق ایده‌های خود به خودی قرار گیرد (گودمن، 2000)

برای کودکان، بازی در لحظه لذت‌بخش است و با کمک کاهش تنش و استرس و تخلیه‌ی آن‌ها، به رشد همه‌جانبه‌ی کودک نیز کمک می‌کند. اریکسون (1950/1993) بازی را تجلی توانایی کودک در کنترل‌پذیری از طریق تجربه و برنامه‌ریزی می‌داند. از طریق بازی، کودک یاد می‌گیرد که در انواع فعالیت‌های اجتماعی و اجتماع واقعی شرکت کند و به‌قول فروید، بازی می‌تواند به عنوان یک فرآیند خوددرمانی عمل می‌کند. كودكان در بازی‌های خود از آنچه در اطرافشان موجود است به عنوان اسباب‌بازی استفاده می‌كنند و به اين ترتيب آنچه محيط برای كودك فراهم می‌آورد بر تجربه‌ای كه كودك از بازی كسب می‌كند تأثير عمده ای دارد (فلوید،2002).

دسته‌‌ای از ابزارهای بازی هستند که ابزارهای رها نامیده‌ می‌شوند. مفهوم ابزارهای رها برای اولین بار توسط معمار بریتانیایی سایمون نیکلسون (1971) در مقاله‌ای با عنوان «چگونه کودکان را فریب ندهیم: تئوری ابزار رها» مطرح شد و نویسنده در آن اصطلاح «ابزار رها» را برای توصیف قطعاتی که می‌توانند به شیوه‌های مختلف مورد استفاده  قرار بگیرند، مطرح کرد.

در این نشست سه ساعته، درباره‌ی وجوه مختلف حضور ابزارهای رها در بازی‌های کودکان صحبت می‌کنیم، ابزارهای رها را بيشتر می‌شناسیم و با آگاهی نسبت به اهمیت وجود آن‌ها در محیط‌های یادگیری-آموزشی ویژه‌ی کودکان، درباره‌ی چگونگی همراهی با کودکان در به‌کارگیری این ابزارها هم‌فکر می‌شویم. ظرفیت این وبینار محدود است و مشتاق همراهی شما در این نشست هستیم.

 

موضوعات وبينار:

 • بررسی مختصر نقش ابزارها در فرآیندهای یادگیری-آموزشی
 • انواع ابزارها
 • ابزارهای رها و اهمیت به‌کارگیری آن‌ها
 • بازی‌ها و نقش ابزارهای رها در آن‌ها

مخاطبین وبينار:

 • دانشجویان علوم تربیتی
 • دانشجویان دیگر رشته‌های مرتبط
 • مربیان کودک
 • معلمان دبستان
 • علاقمندان به فعالیت در حوزه‌ی کودک
 •  مراقبان کودکان

 اهداف وبينار:

 • معرفی ابزارهای رها و اهمیت آن‌ها
 • معرفی شیوه‌های همراهی با کودکان در به‌کارگیری ابزارهای رها 

 راهبر: فاطمه صادقی

زمان : پنج‌شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲

ساعت : ۱۷- ۲۰ (۳ ساعت)

بهاء ثبت‌نام زودهنگام (تا ۱۵ فروردین):  ۳۴۹ هزار تومان

بهاء دوره : ۳۹۹ هزار تومان

** همراه با تخفیف ثبت‌نام گروهی

 

منابع متن:

Vygotsky, L. (1978). The role of play in development. In Mind in society . Cambridge, MA: Cambridge University Press, 1933

Ginott Haim; D, (2008), Group psychotherapy with children, P 52

.23(3), 177-196. Goodman, J, F, (2000), “Word” versus “play” and early childhood care. Child and Youth Care Forum

Erikson, E. H. (1950). Childhood and society. W W Norton & Co.

Floyd MF, Bixler RD, Hammitt WE (2002). Environmental Socialization- Quantitative Tests of the Childhood Play
Hypothesis, Environment and Behavior (Sage Publications) 34, pp. 795-818.

Simon Nicholson, Environment Education – A Bibliography, Environmental Education in
Early Childhood, UNEX, University of California, Davis, California, 1971

مدرسان

فاطمه صادقی

فاطمه صادقی

مدیر آموزشی
فاطمه صادقی

دیدگاه‌ها

دیدگاه شما