آموزش تخصصی مربی کودک

اطلاعات

  • دسته‌بندی معرفی فیلممقالات و منابع
  • تاریخ

هم‌رسانی کنید

تحلیل انیمیشن «Abominable- نفرت‌انگیز»

نوشته‌ی مهتاب عرب‌زاده

ویراستاری: سمیه صادقی

تصور کنید در شهری زندگی می‌کنید که همه چیز خیلی خوب اما خارج از حالت استاندارد است، با صورت و اندام‌های عجیب و شخصیت‌های فوق‌العاده مثبت مواجه می‌شوید، معماری شهر شما منعطف و دارای رنگ‌های تند و گرم است، هیچ محدودیتی در این شهر وجود ندارد و همه‌ی افراد با هر ظاهری در کنار یکدیگر شاد و آزاد زندگی می‌کنند. ولی بنا بر وجودتان، رسالت خود را در دنیای دیگری جست‌وجو می‌کنید و چیزی که باید برایتان اهمیت داشته باشد باور به آن رسالت درونی است که می‌تواند شما را در مسیر هدف، عمل و نتیجه قرار دهد و لازم است بدانید وقتی شما در این مسیر ارزشمند قرار می‌گیرید ممکن است بارها احساس شکست و تنهایی کنید و حتی در ادامه، افرادی سد راهتان شوند و شما را دلسرد کنند . تصمیم شما چیست؟ می‌مانید و در حسرت رؤیاها به زندگی‌تان ادامه می‌دهید و یا برای رسیدن به رسالت خود قدم‌های محکم برمی‌دارید؟

 

 

در این فیلم با دختری به نام ‘یی’ آشنا می‌شویم که خانه‌شان در دل پر هیاهوی شهر است اما او تنها بر بام خانه آرام می‌گیرد و می‌تواند در آن‌جا لحظاتی را عاری از دویدن‌ها و تنش‌ها تجربه کند و غرق در باور به تحقق رویاها شود. جدای از عناصر خیالی و تصویرسازی‌های جذاب و هیجان‌انگیز، پیام‌های مؤثری را می‌توان از این فیلم دریافت نمود که با فکرکردن به آن‌ها احساسات و رفتار ما تحت تأثیر قرار می‌گیرد. اهمیت خانواده، پدیده‌ی سوگ در کودکان، شفقت‌ورزی، مهارت همدلی و دوستی، تفکر سنجش‌گرایانه در کودکان و حفظ طبیعت و رفتار وسواس‌گونه‌ی ‘جین’ دوست ‘یی’ از جمله مواردی هستند که ما می‌توانیم درموردشان با فرزندمان صحبت کرده و در خصوص آن‌ها پیام‌های فیلم را مورد بررسی قرار دهیم.

 

 

یکی از مسائل مهم که بسیار در این انیمیشن مطرح می‌شود، عدم ارتباط مؤثر بین ‘یی’ و اعضاء خانواده و انجام‌نشدن مکالمه‌ی صحیح در رابطه با سوگی است که ‘یی’نسبت به ازدست‌دادن پدرش تجربه می‌کند. در جامعه‌ی ما به وفور دیده می‌شود که وقتی صحبت از مرگ پيش می آيد، بزرگ‌ترها از آن طفره می‌روند و توانایی صحبت‌کردن در این‌باره و آگاهی‌دادن صحیح را ندارند اما باید دقت داشته باشید برای رشد و سلامت روان کودک، ما به والدینی آگاه و توانمند در مواجه با مشکلات نیازمندیم.

نسخه‌ی کامل این تحلیل فیلم را می‌توانید از اینجا دریافت کنید.

منابع:

سینگر، پیتر: دیگردوستی مؤثر. ترجمه‌ی آٰمین نیاکان، تهران: نشر نی، 1399
مدینا، جان: اصول کارکرد مغز در کودکان. ترجمه‌ی شهریار نظری، تهران: انتشارات صابرین، 1398

دیدگاه‌ها

دیدگاه شما